Your cart is empty
NVIDIA Blackwell builds upon generations of unparalleled performance, efficiency, and scale, purpose-built for AI workloads. Exxact is an Elite NVIDIA partner, ready to deploy your NVIDIA DGX Blackwell and other Blackwell Solutions.
Get a Quote ›

NVIDIA Blackwell builds upon generations of unparalleled performance, efficiency, and scale, purpose-built for AI workloads. Exxact is an Elite NVIDIA partner, ready to deploy your NVIDIA DGX Blackwell and other Blackwell Solutions.
Get a Quote ›
NVIDIA GB200 NVL72 delivers over 4x the LLM Training performance and huge amounts of GPU memory for training the largest models the fastest.
* HGX H100 vs GB200 NVL72

NVIDIA GB200's high-bandwidth memory delivers 6x speedup in database queries, improving data processing, analysis, and retrieval workloads.
*Single GPU from GB200 Superchip vs Single GPU from HGX H100

The NVIDIA GB200 NVL72 utilizes memory coherency between CPU and GPU delivering over 30x faster LLM inference performance.
*HGX H100 vs GB200 NVL72 per GPU performance



TS4.198437339
Starting at
$507,243.00
Highlights
| CPU | 2x Intel Xeon 6700E/6700P |
| GPU | 8x NVIDIA B300 SXM5 288GB HBM3e |
| MEM | 32x DDR5 ECC (Up to 4TB) |
| STO | 12x 2.5" NVMe Hot-Swap |
| NET | 2x 1000BASE-T + 8x 800Gbps OSFP InfiniBand + 4x PCIe 5.0 x16 FHHL Slots |

TS4.104366747
Starting at
$537,625.00
Highlights
| CPU | 2x Intel Xeon 6700E/6700P |
| GPU | 8x NVIDIA B300 SXM5 288GB HBM3e |
| MEM | 32x DDR5 ECC (Up to 4TB) |
| STO | 8x E1.S NVMe Hot-Swap |
| NET | 1x 10GBASE-T + 8x 800Gbps OSFP InfiniBand + 2x PCIe 5.0 x16 FHHL Slots |

TS4.131188947
Starting at
$471,262.00
Highlights
| CPU | 2x Intel Xeon 6700E/6700P |
| GPU | 8x NVIDIA B300 SXM5 288GB HBM3e |
| MEM | 32x DDR5 ECC (Up to 4TB) |
| STO | 8x 2.5" NVMe Hot-Swap |
| NET | 1x 10GBASE-T + 8x 800Gbps OSFP InfiniBand + 4x PCIe 4.0 x16 FHHL Slots |

TS4.142487900
Starting at
$374,687.50
Highlights
| CPU | 2x AMD EPYC 9005/9004 |
| GPU | 8x NVIDIA B200 SXM5 192GB HBM3e |
| MEM | 24x DDR5 ECC (Up to 3TB) |
| STO | 10x 2.5" NVMe Hot-Swap |
| NET | 2x 1000BASE-T + 8x HHHL & 1x FHHL PCIe 5.0 x16 Slots |

TS4.128275176
Starting at
$391,196.30
Highlights
| CPU | 2x 4th/5th Gen Intel Xeon Scalable |
| GPU | 8x NVIDIA B200 SXM5 192GB HBM3e |
| MEM | 24x DDR5 ECC (Up to 3TB) |
| STO | 12x 2.5" Hot-Swap (8x NVMe + 2x NVMe/SATA + 2x SATA) |
| NET | 2x 1000BASE-T + 8x HHHL & 2x FHHL PCIe 5.0 x16 Slots |

TS4.169219634
Starting at
$390,199.70
Highlights
| CPU | 2x Intel Xeon 6900P |
| GPU | 8x NVIDIA B200 SXM5 192GB HBM3e |
| MEM | 32x DDR5 ECC (Up to 4TB) |
| STO | 10x 2.5" Hot-Swap NVMe + 8x opt. E1.S Hot-Swap NVMe |
| NET | 2x 10GBASE-T + 10x HHHL PCIe 5.0 x16 |
Blackwell is the largest GPU ever built, with over 208 billion transistors. NVIDIA High Bandwidth Interconnect (NV-HBI) merges two GPU dies over a 10TB/s chip-to-chip interface; NVIDIA Blackwell Tensor Core GPU is one massively unified, fully coherent GPU.
NVIDIA Blackwell architectural advancements achieve the astronomical throughput at 20 petaFLOPs in FP4 and 5 petaFLOPS in FP16; A single Blackwell GPU has the same throughput as an entire DGX A100 system.


NVIDIA Blackwell solutions are designed to achieve the highest GPU performance with seamless scalability. NVIDIA HGX, DGX, and Grace Blackwell define the next chapter of unparalleled performance, efficiency, and scale as the building blocks for data centers and GPU-accelerated computing.
Accelerate Deep Learning Initiatives
The universal system for all AI workloads, offering unprecedented compute, performance, and flexibility. NVIDIA's purpose-built system powers enterprise AI across the world. Leverage 72 PetaFLOPS of AI Performance with NVIDIA DGX B300, the foundation and building block of AI Factories.
Inquire about our NVIDIA DGX EDU discounts.
Learn More ›
Order Today!