Your cart is empty
Ampere CPUs push the capabilities of HPC with more cores, higher efficiency, and competitive performance per watt. Configure an AmpereOne® solutions to build or expand your own ARM based data center
Get a Quote ›

Ampere CPUs push the capabilities of HPC with more cores, higher efficiency, and competitive performance per watt. Configure an AmpereOne® solutions to build or expand your own ARM based data center
Get a Quote ›
TS1-147412535
Starting at
$24,384.80
Highlights
| CPU | 2x Ampere AmpereOne |
| I/O | 2x PCIe 5.0 x16 FHHL Slots |
| MEM | 32x DDR5 ECC (Up to 4TB) |
| STO | 12x 2.5" SATA/NVMe Hot-Swap |
| NET | 2x 10GBASE-T Ethernet |

TS2-187617161
Starting at
$14,498.00
Highlights
| CPU | 1x Ampere AmpereOne |
| GPU | Up to 1x Double-Wide GPU |
| MEM | 16x DDR5 ECC (Up to 2TB) |
| STO | 6x 2.5" NVMe Hot-Swap |
| NET | 2x 25GbE SFP28 |

TS2-150426916
Starting at
$13,631.20
Highlights
| CPU | 1x Ampere AmpereOne |
| GPU | Up to 4x Double-Wide GPUs |
| MEM | 16x DDR5 ECC (Up to 2TB) |
| STO | 4x 2.5" U.2 NVMe Hot-Swap |
| NET | 2x 28GbE SFP28 |
AmpereOne processors are ARM-based CPUs leveraging from 96 to 192 cores for ultimate density while keeping energy efficiency a priority. AmpereOne CPUs are single-threaded, high-frequency, large low-latency private cache processors designed for high utilization for consistent performance. Drive your cloud-based workloads that require 24/7 operations, such as web hosting, database management, and edge computing while keeping power consumption low, security high, and TCO to a minimum.
